Ziemia, na której leżą dzisiaj Stare Juchy, była niegdyś krainą Jadźwingów. Jednym z ich ołtarzy ofiarnych miał być duży głaz narzutowy, znajdujący się na obrzeżu tej wsi, nad jeziorem Rekąty, w pobliżu torów kolejowych biegnących jeziornym brzegiem. Pierwotna nazwa miejscowości (Juchi), używana już w połowie XV wieku, miała pochodzić od krwi (juchy) spływającej z tego kamienia podczas składania ofiar. Natomiast nazwa Stare Juchy (Alde Juchen, Aldt Jucha, Alt Jucha) pojawia się w dokumentach po raz pierwszy w 1540 roku, ale historyk Wojciech Kętrzyński twierdził, że wieś musiała powstać wcześniej, przed rokiem 1461, w którym komtur pokarmiński (rezydujący w miejscowości Pokarmin), Weit von Gich, odnowił przywilej na tamtejsze dobra nadane przez jego poprzednika, komtura Johanna von Beenhausena. Wieś Nowe Juchy (Clein Juche, Neu Jucha) powstała później – w 1473 roku, z nadania 15 włók ziemi nad jeziorem Jędzelewo na prawie magdeburskim braciom Ruszkowi i Waśkowi.
W 1619 roku szlachcic polskiego pochodzenia, Jan Pełkowski, otrzymał w Starych Juchach 8 włók i 20 mórg ziemi, a w Nowych Juchach – 5 włók i 22 morgi i w ten sposób powstały Juchy Szlacheckie (Adling Jucha). W 1714 roku wymieniono ten majątek po raz pierwszy w dokumentach. W latach 1854-1945 należał on do rodziny Gruber, która w 1721 roku przeniosła się z Salzburga do Prus Wschodnich. Otto Gruber, syn ostatniego właściciela ziemskiego znany był z tego, iż zajmował się profesjonalnie historią regionu. W 1938 roku nazwę Alt Jucha zmieniono na Alt Fließdorf i obowiązywała ona do 1945 roku.

 
 Odrestaurowany dwór Gruberów


W drugiej połowie XIX wieku Gruberowie zbudowali dla siebie dworską siedzibę, w miejscu, gdzie istniał już wcześniej XVIII-wieczny dwór. Na planie prostokąta powstała murowana budowla parterowa, z mieszkalnym poddaszem, przykryta dachem dwuspadowym z naczółkami i z obserwacyjną wieżyczką pośrodku. W elewacji ogrodowej znalazła się dwuosiowa, obmurowana weranda, zwieńczona balkonem, na który wychodziło się z poddasza. W 1914 roku dwór został zniszczony podczas działań wojennych. Po zakończeniu I wojny światowej Gruberowie odbudowali go, dostawiając do szczytu wschodniego parterową, trzyosiową, węższą od korpusu głównego oficynę. Dziedziniec przed elewacją frontową był jednocześnie podwórzem gospodarczym, wokół którego zbudowano stajnie, chlewnie, spichlerze, silosy, gorzelnię i młyn.

 
 Zabudowania gospodarcze

Po przeciwległej stronie rozciągał się obszerny park krajobrazowy, z bogatym starodrzewem, stawem i rzeczką – Młyńską Strugą.

 
 Mostek w parku nad Młyńską Strugą

 
1 października 1929 roku połączono oficjalnie Stare Juchy, Nowe Juchy i Szlacheckie Juchy w jedną miejscowość, nadając jej nazwę Alt Jucha, którą w 1938 roku zmieniono na Alt Fielßdorf. Obowiązywała ona do 1945 roku. Po II wojnie światowej majątek Gruberów stał się Państwowym Gospodarstwem Rolnym, a po likwidacji PGR-ów przejęła go Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa, od której wykupiła go osoba prywatna i ona jest teraz właścicielem odrestaurowanego przez siebie dworu.